Zalew Bagry

Share
A A A
2017
09.02 11:07
Przeczytane:
213 razy
Komentarze:
0
Ocena:
0

Zalew Bagry jest największym akwenem, leżącym w granicach Krakowa. Powstał w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Znajduje się pomiędzy ul. Lipską a ul. Wielicką w Krakowie, na terenie Płaszowa, w Dzielnicy XIII Podgórze. Zalew jest położony niemal w geograficznym środku miasta, tylko kilka kilometrów na południowy wschód od Wawelu. Powierzchnia 31 hektarów.
Krótka historia powstania
Wydobywano tam żwir i glinę na potrzeby rozwijającego się węzła kolejowego w Prokocimiu. W okresie I wojny światowej przy wydobyciu zatrudniano jeńców rosyjskich. Podczas II wojny światowej rozpoczęto wydobywanie żwiru ze wschodniej części obecnych Bagrów. Powstały stacje pomp, które odprowadzały wodę gromadzącą się w dołach po wydobytym surowcu do Wisły. Pozostały zatopione torowiska kolejki wąskotorowej z wagonikami i inne cenne znaleziska – to tylko mogą odnaleźć nurkowie z 5 FAL
Dzisiaj
Od prokocimskiego brzegu jeziora znajdują się tory kolejowe, za nimi – bloki Prokocimia. Znajdująca się za jeziorem magistrala kolejowa Kraków – Lwów stanowi naturalną barierę, odgradzającą akwen od zgiełku wielkomiejskiej dżungli, z którym spotkamy się po drugiej stronie torów. Płaszowski brzeg Bagrów, na którym zlokalizowana jest przystań KŻ Horn Kraków, jest oazą spokoju otoczoną drzewami i trzcinami.
Bagry 01Od strony Małego Płaszowa w niewielkiej zatoczce, znajduje się plaża miejska z pomostem i wieżą ratowniczą. Nad zalewem znajduje się również kilka dzikich plaż, a także urokliwych półwyspów, które upodobali sobie amatorzy wędkarstwa oraz ornitolodzy, obserwujący dzikie ptactwo. W pobliżu dzikiej plaży znajduje się kładka dla pieszych nad torami, po której można przejść na prokocimską stronę miasta.
Wokół zbior­ni­ka usy­tu­owa­ne są obiekty żeglarskie, szkoleniowe i rekreacyjne; KŻ HORN Kraków, AZS Kraków i Stowarzyszenie OMEGA. Ośrodek Szkoleniowo-Żeglarski Horn jest główną bazą roz­gry­wa­nych na zbior­ni­ku regat i imprez lokalnych. Ośrodek organizuje spotkania żeglarskie, szkolenia, „wakacje pod żaglami” i półkolonie żeglarskie dla dzieci ze szkół podstawowych a także całoroczne zajęcia żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Ciekawe widoki rozpościerają się z wieży widokowej, umiejscowionej w budynku przystani Klubu Żeglarskiego Horn Kraków. Że­gla­rze mają tu do dys­po­zy­cji port z na­brze­ża­mi, po­mo­sta­mi oraz ło­dzia­mi za­bez­pie­cza­ją­cy­mi. Mogą ko­rzy­stać z hangaru i warsz­ta­tu re­mon­to­we­go, boisk spor­to­wych i po­miesz­czeń klu­bo­wych. Goście mają do dys­po­zy­cji hotel oraz Tawernę na Hornie Stwarza to do­sko­na­łe warunki do or­ga­ni­za­cji imprez. Wzdłuż wschod­nie­go brzegu, jest trasa przyrodnicza. Dużym atutem tego miejsca jest cisza i spokój , dzięki czemu Zalew Bagry jest porównywany do Małych Mazur. Nad Zalewem Bagry Wielkie jest wydzielona plaża z zabezpieczeniem ratowniczym od strony Małego Płaszowa. Warto zwrócić uwagę, że w pobliżu przystani żeglarskich obowiązuje zakaz pływania i skakanie do wody. Ciepła woda, oraz niskie brzegi spra­wia­ją że akwen ten jest atrak­cyj­ny dla że­gla­rzy, którzy mogą tutaj że­glo­wać od wcze­snej wiosny do późnej jesieni. Częstymi gośćmi są Morsy (Klub Kaloryfer), którzy swój sezon zaczynają gdy żeglarze kończą. Dla nich im zimniej tym lepiej.
Komunikacja i dojazd:
Zachęcamy do korzystania z komunikacji zbiorowej.Dzięki publicznemu transportowi zaoszczędzicie Państwo czas na znalezienie miejsca do parkowania oraz przyczynicie się do polepszenia jakości powietrza w Krakowie.
Szczegółowe rozkłady jazdy dostępne są na stronie www.mpk.krakow.pl.
Dojazd Tramwajem:
W okolice Bagrów dojeżdżają cztery linie tramwajowe:
11 – kierunek-> wysiadka na Rzebika lub Mały Płaszów
20 – kierunek –> wysiadka na Rzebika lub Mały Płaszów
50 - kierunek -> wysiadka Dworzec Płaszów Estakada
9 – kierunek-> wysiadka Dworzec Płaszów Estakada
Dojazd Autobusem:
W okolice Bagrów dojeżdża wiele autobusów z różnych stron Krakowa:
Linia 123 – Mistrzejowice – Mały Płaszów –wysiadka ostatni przystanek „Mały Płaszów”, następnie przejść przejściem dla pieszych przez ul. Lipską i kierować się w stronę sklepu „Lidl”. Przed sklepem skręcić w ul. Węglarską, następnie ul. Grochową, na końcu której skręcić w prawo w ul. Kozią.
Linia 125 – Szpital Rydygiera – Złocień –wysiadka przystanek „Mały Płaszów”.
Linia 127 - Powstańców Wielkopolskich – BAGRY. By dotrzeć nad Zalew najlepiej wysiąść na przystanku „Bagry” tuż przy Zalewie.
Linia 158 – Powstańców Wielkopolskich – Podwierzbie –wysiadka przystanek „Mały Płaszów”.
Linia 221 - Niepołomice Dworzec – Mały Płaszów – wysiadka przystanek „Mały Płaszów”
Tele-bus, to autobus na telefon. Nie ma on ustalonej trasy ani sztywnego rozkładu jazdy. Pasażer może sobie zamówić kurs. Sam ustala godzinę oraz miejsce rozpoczęcia i zakończenia podróży. Zamówienie u dyspozytora należy jednak złożyć minimum pół godziny przed planowanym rozpoczęciem podróży. W Tele-busie obowiązują te same rodzaje biletów, co w regularnym transporcie miejskim. By dotrzeć na kąpielisko najlepiej wysiąść na przystanku „BAGRY”, tuż przy Zalewie.
Dojazd pociągiem:
Każdy pociąg, który zatrzymuje się na stacji „Kraków Płaszów” dowiezie Państwa w pobliże Zalewu Bagry. Idąc spacerem wzdłuż brzegu można zobaczyć cały Zalew.

Dodaj artykuł do:
alt

Komentarze: 0

Brak komentarzy

Kategorie artykułów

Najczęściej czytane

Inne tematy

Toulouse Sasanka fał ławica John, Piracki Festiwal Morski CCDEHEC ciekawe rejsy Shtandart kanał MISTRZOSTWA ŚWIATA pomorskie Mateusz Kusznierwicz Polish Ocean Tem morze północne Zeesboote Tajlandia uwagi GPS, Ship
Copyright © 2008-2011 Żeglarze.net
O serwisie Regulamin Polityka prywatności Bannery Kontakt