Regaty na Bagrach - Energa Sailing, seniorzy i mistrzowie

Share
A A A
2016
13.10 17:24
Przeczytane:
300 razy
Komentarze:
0
Ocena:
0

Na przystani Klubu Żeglarskiego Horn Kraków w ciągu dwóch dni (8 i 9 października) zmagali się młodzi i starsi żeglarze, działo się naprawdę wiele.

Na stracie Otwartych Zespołowych Mistrzostw Małopolski stanęło – 7 zespołów z Krakowa, Gliwic i Rybnika.
Regaty zespołowe to zupełnie inna, forma zawodów żeglarskich wymagająca bardzo wysokich umiejętności technicznych, znajomości przepisów, oraz myślenia kategoriami sukcesu całego zespołu. To sprawdzian sprawności żeglarskiej i życiowej dla uczestników zmagań. Uczestnictwo w regatach poprawia pracę w zespole oraz buduje silne relacje interpersonalne. W każdym wyścigu rywalizowały ze sobą po 2 zespoły liczące 4 Optymisty każdy. Podobnie jak w regatach meczowych, sędziowanie bezpośrednie, to znaczy, że wszelkie protesty były rozstrzygane natychmiast na wodzie w trakcie wyścigu.

Niby czas płynie jakoś wolniej, a u nas na przystani ciągle gwar, szum i tłok. Pogoda nie sprzyjała żeglarzom. Co prawda wiatr był obecny, ale było zimno, a słońce schowało się za chmurami. W sobotę o godz. 11: 00 flotowcy i drużyny rozpoczęły rywalizację w rundzie eliminacyjnej (każdy z każdym). Dla większości Zespołów już czas przed startem był próbą charakteru i umiejętności żeglarsko-strategicznych. Chłód i wiatr dla jednych był wybawieniem dla drugich zmorą i walką ze swoimi słabościami. W wyścigach równych sobie nie miała pierwsza drużyna z KŻ HORN Kraków - „FAJE”. Wygrali wszystkie wyścigi eliminacji, półfinałów i finałów.
Ostateczne wyniki Otwartych Zespołowych Mistrzostw Małopolski:

Miejsce Zespół Nr zespołu
1 HORN - FAJE 3
2 KW LOK GARLAND GLIWICE 2 4
3 TS KUŹNIA 1 6
4 KW LOK GARLAND GLIWICE 1 2
5 HORN - GANG PSZCZÓŁKI MAI 7
6 HORNOWSCY WYJADACZE 5
7 TS KUŹNIA 2 1

Podczas weekendu na krakowskim Zalewie Bagry zmagali się także seniorzy i seniorki. Zgodnie z regulaminem każdy członek załogi miał powyżej 60 lat. To już IV regaty senioralne na tym akwenie. Trudnej sztuki żeglowania można się nauczyć w każdym wieku. Regatowcy najpierw uczyli się na warsztatach teoretycznych oraz szkoleniach z umiejętności praktycznych na Zalewie Bagry, Zalewie Tarnobrzeskim i Jeziorze Pogoria III. Podczas regat mieli okazję wykorzystać całą zgromadzoną wiedzę podczas projektu „Czadowe Żagle”. Żeglarstwo to przecież pasja, która przyciąga i zachwyca wielu oraz łączy pokolenia – mówi koordynatorka Miłka Miłoń. Dlatego zasadne jest organizowanie regat łączonych.
W sobotę trzy wyścigi w silniejszym wietrze i w niedzielę trzy wyścigi w zdecydowanie fajniejszej pogodzie, ale słabszym wietrze. Niedzielne żeglowanie Seniorzy ocenili, jako "wspaniałą przyjemność wieńczącą sezon".
Wyniki IV Regat Senioralnych:
I miejsce
Andrzej Step, Stanisław Studlik, Edward Reichert
II miejsce
Teresa Jastrzębska, Zbyszek Kowalczyk, Zofia Leśniak, Tadeusz Duda
III miejsce
Krysia Skotnicka, Sławek Mastelarz, Tadeusz Skotnicki, Wiesława Szymaszek

Odbyły się tez regaty flotowe, w których wzięli udział uczestnicy Programu edukacji żeglarskiej - ENERGA Sailing oraz zawodnicy KZ Horn Kraków. W sobotę chłód, deszczyk i silny wiatr. Niedziela dla Optymiściarzy pogoda była dużo łaskawsza. Regaty odbyły się w formie wyścigów flotowych, a stosunkowo krótka trasa pozwoliła na zrealizowanie 6 wyścigów. Nie brakowało emocji i pięknych sportowych sytuacji na wodzie. Po niedzielnych zmaganiach na wodzie wyłonił się zwycięzca ( Andrzej P.), ale należy pogratulować wszystkim uczestnikom, bo rywalizacja była bardzo wyrównana.

Wyniki Regat Flotowych:

2 i 3 miejsce oraz 17 i 18 miejsce na remisie punktowym. O kolejności zdecydował ostatni wyścig.
Regaty flotowe -Optimist w tym uczestnicy programu #EnergaSailing:
1 miejsce Andrzej Pochopień 5 p.
2 miejsce Basia Woźniak 12 p.
3 miejsce Bernard Narecki 12 p.
4 miejsce Witold Wołek 19 p.
5 miejsce Wiktor Książyński - 19 p.
6 miejsce Kajetan Poziemski - 31 p.
7 miejsce Hanna Kusztejko - 38 p.
8 miejsce Piotr Noworolski - 45 p.
9 miejsce Leon Leitner - 52 p.
10 miejsce Olek Szczepara - 58 p.
11 miejsce Igor Kamiński - 59 p.
12 miejsce Mikoła Niemiec - 67 p.
13 miejsce Karol Petryniak - 70 p.
14 miejsce Michał Stempek - 70 p.
15 miejsce Maks Kownacki - 81 p.
16 miejsce Dawid Gizella - 83 p.
17 miejsce Jerzy Niemiec – 95 p
18 miejsce Olek Skrzela - 95 p.

Na korzyść Jurka przy remisie o kolejności decydował ostatni wyścig.

Na uwagę i podkreślenie zasługuje również fakt, iż cała regatowa rywalizacja była prowadzona w bardzo sportowej atmosferze i FAIR PLAY.
Ta woda łączy, a nie dzieli – mówi prezes Józefa Ogrodnik.

Dodaj artykuł do:
alt

ZdjęciaKomentarze: 0

Brak komentarzy

Kategorie artykułów

Najczęściej czytane

Inne tematy

Galindia Keeten WOPR Oats Cafe Pineska Zenit gdzie nocować? sygnały Centaurus 25 70, Kobenhavn fonetyczny kobiety łodzie ze sklejki patenty pokładowe kamizelka pneumatyczna Sycylia Flensburger Fördewoche Pelizzari micro
Copyright © 2008-2011 Żeglarze.net
O serwisie Regulamin Polityka prywatności Bannery Kontakt