Profil grupy:

Morze


Założyciel:
Robert Hipp
Dla pasjonatów żeglarstwa morskiego

» Cyklon tropikalny


Krzysztof Chałupczak


26/05/2009 01:06
Cyklon tropikalny

Cyklony tropikalne (huragany, tajfuny) są najbardziej rozwinietą formą zaburzeń atmosfery o wirowej cyrkulacji powietrza w szerokościach miedzyzwrotnikowych. W odróżnieniu od niżów szerokości pozazwrotnikowych obejmują one jednorodną masę powietrza i nie towarzyszą im fronty atmosferyczne. Kierunek wirowej cyrkulacji powietrza jest w cyklonach na półkuli północnej przeciwny, a na pólkuli południowej zgodny z ruchem wskazówek zegara.
Prędkości przesuwania są różne, od kilku, do nawet 20/30 węzłów. Prędkość wiatru często przekracza 100 węzłów, a bywa nawet 150 węzłów.
Warunki powstania cyklonu, to
- temperatura wody oceanicznej przekracza 26-27 stopni C
- temperatura powietrza jest niższa o 1 do 2 stopni C
Okres powstawania cyklonów, to lato, w szczególności późne, dlatego żeglugę w strefie cyklonów powińśmy planować póżną jesienią, lub zimą.
W przypadku otrzymania ostrzeżenia, powińśmy za wszelką cenę zejść z drogi cyklonu, a jeżeli nie jest to możliwe, skierować się w jego górną część. A jak się nie uda ???
No cóż, jak przeżyjemy, to sięgniemy po literaturę Conrada


Krzysztof Chałupczak


26/05/2009 10:42
cdn

Przesuwanie się Cyklonów
W parabolicznym torze cyklonu tropikalnego wyróżnia się trzy odcinki. Odcinek równikowy, cyklon przesuwa się ze wschodu na zachód odchylając sie z wolna ku wyższym szerokościom. Na tym odcinku cyklon przesuwa się wolno, rzadko szybkość przekracza 10 w. Drugi, to odcinek południkowy. Prędkość przesuwania się cyklonu rośnie do kilkunastu w. Tu następuje punkt zwrotny, cyklon zaczyna się przesuwać na wschód. Trzeci, polarny odcinek biegnie na północny wschód ( na drugiej półkuli na południowy wschód). Prędkość przesuwania może wzrosnąć do 30 w.
W wyższych szerokościach geograficznych cyklony zanikaja, lub przekształcają się w niże szerokości pozazwrotnikowych. Okres ich "życia", to kilka do kilkunastu dni, czasami kilka tygodnii.
Warto więc okres cyklonów przeczekać, np na Kanarach i dopiero w okresie od nich wolnym ruszyć na drugą stronę Atlantyku.


Krzysztof Chałupczak


26/05/2009 13:03
cdn cyklon tropikalny

Warunki żeglugi w cyklonie są zróżnicowane. Dużo trudniejsze w prawej części, niż w lewej. Przyczyną jest dużo silniejszy w prawej części wiatr i większe fale. Wiatr jest silniejszy, ponieważ jego kierunek i kierunek przesuwania się cyklonu, są prawie takie same i ich prędkości sumują się, a w lewej części odejmują się. W prawej połówce jest ponad to oko cyklonu i związana znim strefa najsilniejszych wiatrów. Prawa połówka cyklonu jest uważana za niebezpieczną, lewa za w miarę bezpieczną

Czyli na półkuli pólnocnej uciekamy prawym halsem, na południowej lewym.
Mój ocean był w okresie wolnym od cyklonów. Statycznie zagrożenie 1 %. Regularnie odbieraliśmy prognozy z USA. Ostrzeżeń o cyklonie nie było
1

Copyright © 2008-2011 Żeglarze.net